fred@pnp.infocentrum.com
tel. (0 32) 216 33 00, +48 696 086 999

SAAT SAHARA ADVENTURE TEAM
WYPRAWY PRZYGODOWE "SZLAKAMI RAJDU PARYŻ - DAKAR"

 • jazda off-road po Saharze
 • wspinaczka i turystyka w Atlasie Wysokim
 • fotografowanie niespotykanych motywów
 • niezapomniane chwile w czarnej Afryce
 • paralotniarstwo, sandboard, kanioning, surfing
 • inni ludzie, inne kultury, inna muzyka

 

FILOZOFIA POMYSLU

Wywodzimy się ze środowiska speleologiczno-alpinistyczno-podróżniczego i od ponad 20 lat organizujemy i uczestniczymy w wyprawach na prawie wszystkie kontynenty.Nie obce nam są góry,śniegi,upały,pustynie czy deszczowe lasy tropikalne.Podczas tych wszystkich wypraw odwiedzaliśmy najpiękniejsze zakątki naszej planety,ale Afryka zrobiła na nas największe wrażenie.

Jest to kontynent, na którym czas prawie zatrzymał się w miejscu.Poza miastami gdzie króluje plastik leża tereny niemal ze nie tknięte stopa białego czlowieka.Flora,fauna,koloryt życia ludności i wspaniale krajobrazy tworzą niezapomnianą atmosferę. To trzeba przezyc zeby miec pojęcie o innych kulturach, ludziach, ich problemach i radościach, muzyce, świętach i dniu powszednim.

Żeby wyjechać na taka wyprawę nie wystarczy mięć chęć. Trzeba dysponować doświadczeniem, wiedzą i bazą sprzętową. My to posiadamy i zdecydowaliśmy podzielić się z Wami naszymi przygodami.

Oczywiście możecie skorzystać z ofert licznych wyjazdów do miejscowości turystycznych, ale musicie wiedzieć ze tam czeka na Was plastik,blichtr i tańczący za pieniądze (to macie w cenie) dla turystów "oryginalni" tubylcy. Z nami pod nieprawdopodobnie pełnym gwiazd saharyjskim niebem, przeżyjecie wyprawę swojego życia,gdzie nic nie jest sztuczne a wszystko prawdziwe.

Pamiętajcie, że: "PUSTE MIEJSCA POD GWIAZDAMI SĄ NADAL NICZYJE " (1,2,3)


DO, KOGO ADRESUJEMY NASZA OFERTE?

Nasza oferta skierowana jest do osób którym bliska jest przygoda , kontakt z naturą i innymi kulturami. Slowem,do osób otwartych na świat.

Uczestnicy wyprawy powinni posiadać zdolność integracji. Nie jest to wyprawa dla "sobków". Działamy na zasadzie "TEAM WORK"w myśl, której w razie potrzeby każdy pomaga każdemu.

Zapraszamy do udziału nie tylko obieżyświatów, lecz również Firmy, które pragną poprzez wspólna przygodę premiować czy zacieśnić więzy wśród pracowników, poznać ich na prawdę, bo tylko w sytuacjach ekstremalnych poznaje się prawdziwe oblicze człowieka. Podczas takiej wyprawy zacieśniają się stare przyjaźnie i nawiązują nowe.Firma zyskuje potencjał rozumiejących się i znakomicie współgrających pracowników.

Możemy dopasować nasz program do potrzeb klientów.

Istnieje możliwość organizacji wypraw specjalistycznych to znaczy np. turystyki kwalifikowanej -góry Atlas ze swoim najwyższym szczytem Djabal Toubkal 4167mnpm.,wspinaczkowych-kanion Todhra speleologicznych,paralotniarskich,nurkowych czy wreszcie zjazdów na nartach i desce w Atlasie lub z najwyższych wydm na świecie - Chegaga.


PLAN WYPRAWY

Planując trasę naszej wyprawy, wybraliśmy dla Was miejsca godne zobaczenia pod względem architektury, przyrody, niezapomnianych widoków i przeżyć. Trasa wiedzie zarówno przez miasta Królewskie,wybrzeże, Atlantyku,górskie przełęcze Atlasu, gaje oliwne,oazy z palmami daktylowymi jak i saharyjskie wydmy.

Opis trasy służy do orientacji i prezentuje najciekawsze miejscowości i tereny, które odwiedzimy podczas trwania naszej wyprawy. Nasz szlak wiedzie jednak również poza rozdeptanymi ścieżkami "turystów", tak abyście mogli poznać prawdziwe oblicza zwiedzanych krajów.

Jesteśmy pewni,że każdy znajdzie tam moc niezapomnianych do końca życia chwil.

Na sezon 2003 przygotowaliśmy dla Państwa dwie oferty wypraw, które opisujemy poniżej:

MAROKO (MAGHREB el AKSA)

MAROKO, SAHARA ZACHODNIA, MAURETANIA, SENEGAL

MAROKO (MAGHREB el AKSA)


(max.7 osób)
Czas trwania wyprawy 17 dni.
Termin wyjazdu: pierwszy tydzień marca 2003 lub ostatni tydzień marca 2003
Trasa wyprawy:
Casablanca - Marakech - Dj.Toubkal - Quarzzate-Przełom Todra-Erfoud- Er Rachidia - Merzouga - Taouz - Zagora - M `hamid - Foum-Zguid - Tizi-n-Tichka - Marakech - Casablanca.

 Dzień 1 

Zbiórka wyprawowiczów na lotnisku Okęcie w Warszawie. Ostatnie wskazówki,pakowanie bagażu i wylot do Casablanca. Spotkanie uczestników na lotnisku w Casablanca,powitanie przez Sahara Adventure Team, tam czeka na Was nasz Star. Przejazd do miejsca noclegu na komfortowym kempingu de L'Oasis. Na campingu dokonamy dokładnego rozlokowania bagaży i zapasów, możemy się wykąpać i spróbować specjalności marokańskiej kuchni. Zapoznamy Was również z dokładnym przebiegiem wyprawy,sposobu ubioru i zachowania się w krajach islamskich (np. fotografowanie), słowem taki "wieczorek zapoznawczy".
Nocleg.

 Dzień 2 

Ca.170 km.
Przejazd do Marakeszu. Zwiedzanie Mediny,suków i innych zabytków tego wspaniałego, niezapomnianego miasta.Wieczorem wizyta na placu Djama el-Fna (ściętych głów) gdzie odcięte głowy skazańców nabijano na dzidy i pozostawiano ku przestrodze innym.Wyjazd na nocleg.


 Dzień 3 

Ca.100 km.
Marakech-Asni-Imlil-Aroumd.

Przejazd przez pasma Atlasu Wysokiego w samo jego serce. Po drodze można kupić minerały (przepiękne ametysty, geody, amonity i inne pamiątki) od miejscowych handlarzy. Przez Asni docieramy do Imlil skąd terenową drogą parę kilometrów do Aroumd, które stanowi bazę wyjściową na Dj Toubkal. Założenie bazy i nocleg.

 Dzień 4 

Dojście doliną do schroniska Toubkal (3207 mnpm.) Nocleg


 Dzień 5 

Pobudka wczesnym rankiem i przez strome śniegi szturm na szczyt Djabal Toubkal, 4167 mnpm. Ten odcinek naszej wyprawy pokonać mogą tylko osoby posiadające sprzęt alpinistyczny (raki,buty do raków, czekan,okulary lodowcowe,linę) i dysponujące odpowiednim doświadczeniem alpinistycznym.Po zdobyciu szczytu, (jeżeli warunki na to pozwolą),zejście do bazy w Aroumd.
Możliwość wyjścia na szczyt pod okiem doświadczonych alpinistów.

 Dzień 6 

Po dotarciu do bazy ostatnich wyprawowiczów wyjazd z Aroumd wczesnym popołudniem.Przejazd widokową trasą terenową do miejsca noclegowego.

 Dzień 7 

Ca 250 km

Przejazd przez jedną z najwyższych przełęczy w Atlasie 2260 m npm. Zjeżdżamy południowymi dolinami w kierunku Quarzazate uroczą doliną Vallee du Dades do Tinerhir i dalej do przełomu Todry , gdzie w najwęższym miejscu ma on 10m szerokości i wysokości 300m,wspaniałe warunki do uprawiania wspinaczki skałkowej. Spanie na kempingu Le Soleil.


 Dzień 8 

Postój w Gorges du Todra. Czas wolny.

 Dzień 9 

Er Rachidia- Source bleue de Meski

Rano wyruszamy z Todra. Niezapomniane widoki gór, kanionów i przełęczy będą nam towarzyszyły aż do Er Rachidia. Po drodze planowane są postoje na zwiedzanie, robienie zdjęć i podziwianie dzikiej przyrody Atlasu. Od Er Rachidia zaczyna się"inny świat".
Lasy i góry ustępują miejsca pustyni. Z Er Rachidia jedziemy jeszcze ok.25 km. i osiągamy cel dzisiejszego dnia Source bleue de Meski. Jest to przepiękne, naturalne źródło, obramowane basenem ze wspaniale chłodną i czystą wodą, odkryte dla Europejczyków przez oddziały Legii Cudzoziemskiej stacjonującej tu dawniej. Ostatnia okazja, aby popływać do woli przed pustynnymi etapami wyprawy. Nocujemy w gaju palmowym a do snu "przygrywać" nam będą żaby z pobliskiego strumienia. Na campingu znajduje się knajpka i kilka sklepików z pamiątkami.


 Dzień 10 

Ca.170 km.

Dzisiejszy etap prowadził będzie na Saharę. Wyjazd rano w kierunku Merzouga , przez Erfoud. Miasteczko to jest ostatnim punktem do zakupów, tankowania paliwa i uzupełnienia zapasów .Odtąd zaczyna się Sahara. W Merzouga podziwiać będziemy olbrzymie, wędrujące wydmy Erg Chebbi. Można tutaj kupić wspaniałe minerały, wspiąć się na szczyty wydm, z których roztacza się niezapomniana panorama, podglądnąć nomadów w swoich namiotach i zrobić parę zdjęć.


Jedziemy dalej wzdłuż Erg Chebbi do ostatniego osiedla Taouz.. Odtąd nasz szlak przebiegał będzie pustynnymi bezdrożami wzdłuż granicy z Algierią. Po znalezieniu odpowiedniego miejsca na nocleg, udamy się na zasłużony odpoczynek.

 Dzień 11 

Ca.200 km. Sahara. Sahara. Sahara......Zasłużony biwak

Biwak w odpowiednim miejscu na pustyni

Jazda po Saharze

 

 Dzień 12 

Ca.100 km.
Sahara - M`hamid

Po trudach podróży przez pustynie , wieczorem docieramy do małego campingu w M`hamid . Basen pod palmami zapewnia komfortowy wypoczynek.

 

 Dzień 13 

Ca.238 km
M`hamid - Foum Zguit - Tazenakht.

M`hamid - Foum Zguid (biwak na pustyni)
Ostatni dzień na pustyni. Po dojechaniu do Foum Zguit opuszczamy pustynny szlak i drogą , malowniczo wijącą się pośród gajów palmowych ,jedziemy w kierunku Atlasu Wysokiego.

 Dzień 14 

Ca.288 km.
Tazenakht -Taliouine - Aoulouz - Tizi-n-Test -Asni.

Przejazd przez Atlas Wysoki .Droga wiedzie w zapierającej dech scenerii na przełęcz Tizi-n-Test o wysokości 2092 m npm. dostarcza mocnych wrażeń.

 Dzień 15 

Ca.277km.

Marakech - S'Smail - El-Jadida

Przejazd przez pasma Atlasu Średniego na atlantyckie plaże.Zwiedzanie El-Jadida, kąpiel w Atlantyku, kolacja i nocleg.,

 Dzień 16 

Ca.166 km.

Powoli posuwać się będziemy wybrzeżem Atlantyku,podziwiając wspaniałe pejzaże nadmorskich miejscowości i okolic. Po południudojedziemy do kempingu w okolicach Casablanki, gdzie po imprezie kończącą naszą wyprawę udamy się na nocleg.

 Dzień 17 

Przylot do Warszawy


Cena uczestnictwa w wyprawie


Koszt uczestnictwa w wyprawie wynosi 4000,- złotych
W tej cenie zawarte są wszystkie koszty związane z:

 • dojazdem uczestników z Warszawy do Casablanki i z powrotem
 • przejazd na terenie Afryki
 • koszty noclegów w Afryce
 • pełne wyżywienie
 • kompleksowa obsługa uczestników wyprawy
 • niezapomniana przygoda

Podane koszty są kosztami całkowitymi wyprawy ,bez ceny wiz i szczepień.
Możliwa jest zmiana trasy i celu wyprawy po uprzedniej zgodzie Organizatora i uczestników.
Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy z przyczyn obiektywnych.MAROKO, SAHARA ZACHODNIA, MAURETANIA, SENEGAL


(max.7 osób)
Czas trwania wyprawy 25 dni
Termin wyjazdu ; pierwszy tydzień marca 2003 lub ostatni tydzień marca 2003
Trasa wyprawy
Przelot z Warszawy do Casablanki
Casablanca- Agadir- Tan-Tan -Dakhla- Nouadhibou- Nouakchott- St-Louis- Dakar
Powrót do Casablanki i odlot do Warszawy.
Poniżej opisana trasa zaproponowana przez nas wymaga poświęcenia większej ilości czasu i nakładów finansowych oraz duszy podróżnika. Trasa liczy sobie około 6400 km i jej dokładnego opisu udzielamy indywidualnie pod adresem e-mail (fred@pnp.infocentrum.com)

 Dzień 1 

Spotkanie uczestników wyprawy na lotnisku w Casablance, przepakowanie bagaży i krótka podróż do miejsca noclegu.

 Dzień 2, 3, 4 

Casablanca - Dakhla
Ca 1700 km

 Dzień 5 

Ca. 377 km.
Dakhla : wstępna odprawa celna uczestników i samochodu.Wyjazd w kierunku Guerguarat. Nocleg na pustynnym kempingu przed granicą z Mauretanią.

 Dzień 6 

Ca.200 km.
Guerguarat (granica Mauretańska), wjazd na Saharę. Dojazd do miejsca biwakowego. Nocleg.

 Dzień 7 

Ca.250km.
Sahara - Nouakchott. Biwak
Droga wiedzie przez urozmaicone tereny Sahary i po plażach (jest to jedyna możliwość !)w kierunku południowym. Biwak.

 Dzień 8 

Ca.300 km.
Diama (granica Senegalska) - St-Louis- ZEBRABAR (kemping u Szwajcara)

 Dzień 9 

Czas wolny. Dla zainteresowanych wizyta w rezerwacie dzikiego ptactwa w ujściu rzeki Senegal do Atlantyku , kąpiele , zimne piwo.

 Dzień 10 

Ca.350 km
Zebrabar - Dakar- Sally Portugal.
Wyruszamy rano od Szwajcara do Dakaru, zwiedzanie, spojrzenie na metropolię afrykańską.Dalszy przejazd na nocleg do Sali Portugal (do miejscowości z pięknymi plażami na południe od Dakaru).

 Dzień 11, 12 

Pobyt w Sali Portugal ,zażywanie kąpieli morskich i słonecznych na cudownych plażach , fotosafari, spotkanie z miejscową ludnością ,jej kulturą i muzyką.

 Dzień 13, 23 

Jedziemy z Sali Portugal do Zebrabar na nocleg. Ca 350 km.
Stąd wracamy do Casablanki znaną nam trasą, podaną powyżej i jeżeli czas nam na to pozwoli, z wydłużonym pobytem w ciekawszych miejscach (plaże atlantyckie, pustynne oazy, ciekawe miasta, Atlas Wysoki).

 Dzień 24 

Powrót do kempingu w okolicach Casablanki.
Podziękowanie i pożegnanie wyprawowiczów przez SAHARA ADVENTURE TEAM.

 Dzień 25 

Przelot do Warszawy.Cena uczestnictwa w wyprawie


Koszt uczestnictwa w wyprawie wynosi 6000,- złotych
W tej cenie zawarte są wszystkie koszty związane z:

 • dojazdem uczestników z Warszawy do Casablanki i z powrotem
 • przejazd na terenie Afryki
 • koszty noclegów w Afryce
 • pełne wyżywienie
 • kompleksowa obsługa uczestników wyprawy
 • niezapomniana przygoda

Podane koszty są kosztami całkowitymi wyprawy , bez ceny wiz i szczepień.
Możliwa jest zmiana trasy i celu wyprawy po uprzedniej zgodzie Organizatora i uczestników.
Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy z przyczyn obiektywnych.

NASZ POJAZD


Na nasza wyprawę przygotowaliśmy dla Was specjalny samochód. Jest nim STAR 266.


Dlaczego Star?

Jest to pojazd wyjątkowo odporny i niezawodny w warunkach terenowych a takie spotkają nas w Afryce. Uczestnicy wielu polskich wypraw na pustynie Gobi,w Himalaje, po pustyniach afrykańskich i po bezdrożach Ameryki Południowej chwalili sobie terenowe Stary. Braly one również udział w rajdzie -maratonie....Paryż -Dakar!Tam tez będzie wiodła trasa naszej wyprawy.

Star 266 jest samochodem napędzany silnikiem Diesla. Posiada napęd na 3 osie a wiec na 6 kół. Blokady osi i przełożenia terenowe pozwalają mu pokonywać wzniesienia do 76 procent!!! Gdyby było stromiej pomoże mu wyciagarka. Koła zaopatrzone są w specjalne opony terenowe, pozwalające na poruszanie się w najtrudniejszych warunkach. Szata graficzna przyciągać będzie nie tylko wzrok autochtonów, ale również Waszych przyjaciół podczas oglądania zdjęć po wyprawie.


Przedział osobowy.

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby podróż była dla Was jak najbardziej komfortowa. Przedział osobowy jest blaszany, izolowany z 8 oknami i 2 wejsciami. Zaopatrzyliśmy naszego Stara w regulowane siedzenia kubełkowe z pasami bezpieczeństwa, pozwalające na zachowanie optymalnej pozycji podczas jazdy po bezdrożach. Od wysokich temperatur chronić nas będzie klimatyzacja a podczas chłodów (temperatura na Saharze spada nocą nawet poniżej zera)zamontowane ogrzewanie. System szafek i schowków pozwala na optymalne rozlokowanie bagażu.

Do przygotowywania posiłków służy aneks kuchenny z kuchenka gazowa, zlewem i lodówką.

Pomyśleliśmy również o małej łazience z prysznicem i ubikacją chemiczna. uchylne okna pozwalają na znakomita pozycje podczas fotografowania np. dzikich zwierząt, scen z życia miejscowej ludności czy wreszcie niesamowitych krajobrazów, jakie gwarantujemy podczas trwania naszej wyprawy. Miejsca do spania umieściliśmy na dachu. Podczas noclegów rozkładamy na dachu zaprojektowany przez nas specjalny namiot, bo choć w Afryce nie pada deszcz to jednak trzeba się ochronić przed Słońcem, wiatrem, piaskiem i spojeniami niesamowicie ciekawskich autochtonów. Pozwala to na niezależne spanie w każdym miejscu, nawet w centrach dużych miast. Wejscia do sypialni znajdują się wewnątrz przedziału osobowego. Istnieje możliwość wejścia z zewnątrz po dostawianych drabinkach.

Dodatkowe zbiorniki na wodę pitną i paliwo pozwalają nam na niezależne poruszanie się na odległość ponad 1500 km. Zadbaliśmy również o system audio, pozwalający na posłuchanie dobrej muzyki. Obrazu dopełnia system nawigacji satelitarnej GPS zamontowany w szoferce.

Na dodatkowe, dręczące Was pytania proszę o kontakt
fred@pnp.infocentrum.com


Wasz SAHARA ADVENTURE TEAM